Αποκλείστηκε η Ελλάδα στα πέναλτι από την Κόστα Ρίκα!

Τον αποκλεισμό στα πέναλτι γνώρισε η Ελλάδα από την Κόστα Ρίκα. Η κανονική διάρκεια του ματς ολοκληρώθηκε με 1-1 σκορ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εντούτοις ούτε στο έξτρα μισάωρο άλλαξε κάτι κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Η αρμάδα του Φερνάντο Σάντος, παρά το
γκολ που δέχτηκε στο 51ο λεπτό από τον Ρουίζ, δεν κατέθεσε τα όπλα και εκμεταλλευόμενη και την αριθμητική της υπεροχή, μετά την αποβολή του Ντουάρτε στο 66ο λεπτό, κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης με τον Παπασταθόπουλο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η νικήτρια ομάδα από το συγκεκριμένο ζευγάρι θα αναμετρηθεί με την Ολλανδία, η οποία νωρίτερα, πραγματοποιώντας επική ανατροπή επιβλήθηκε με 2-1 του Μεξικού και έκλεισε θέση για τους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Ελλάδα αποκλείστηκε στα πέναλτι, βρέθηκε μία ανάσα από τους "8" χάρις σε αυτά τα παιδιά. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και πάλι. Το ποδόσφαιρο και η προσπάθεια δεν τελειώνει εδώ... Ούτε η Εθνική ομάδα βεβαίως. Σας ευχαριστούμε για τις μεγάλες στιγμές που μας δώσατε!

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ...

-Ο Μπόρχες εκτελεί και νικάει τον Καρνέζη. 1-0 για την Κόστα Ρίκα...

-Ο Μήτρογλου ευστοχεί για την Ελλάδα. Ισοφαρίζει σε 1-1 η Ελλάδα...

-Ο Ρούιζ δεν αστοχεί. 2-1 για την Κόστα Ρίκα...

-Ο Χριστοδουλόπουλος δεν... λαθεύει. 2-2 ισοφαρίζει η Εθνική μας...

-Ο  Γκονζάλεζ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Καρνέζη. 3-2 προηγείται η Κοστα Ρίκα...

- Ο Χολέμπας είναι ψύχραιμος και ευστοχεί. Σε 3-3 ισοφαρίζει η «γαλανόλευκη»...

- O Kάμπελ ευστόχεί. 4-3 η Κόστα Ρίκα.

- Αστόχησε ο Γκέκας. 4-3 η Κόστα Ρίκα.

- Ο Ουμάνια σκόραρε 5-3 η Κόστα Ρίκα.